Ptasia Grypa-Ważne – HPAI W WOJEWÓDZTWIE MAŁOPOLSKIM

Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że na terenie województwa małopolskiego potwierdzono sześć ognisk wysoko zjadliwej grypy ptaków HPAI u drobiu oraz przypadek HPAI u ptaka dzikiego.

Pierwsze ognisko: w dniu 20 grudnia 2016r. zostało potwierdzone wystąpienie wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 w gospodarstwie przyzagrodowym liczącym ok. 20 sztuk drobiu (kur i indyków) w gminie Książ Wieki, powiat miechowski, województwo małopolskie.

Drugie ognisko: w dniu 22 grudnia 2016r. PIW-PIB w Puławach potwierdził wystąpienie wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 w gospodarstwie przyzagrodowym liczącym ok. 60 sztuk drobiu (kur i indyków) w gminie Książ Wieki, powiat miechowski, województwo małopolskie. Ognisko to znajduje się w odległości około 1 km od pierwszego przypadku choroby.

Trzecie ognisko: w dniu 24 grudnia 2016r. zostało potwierdzone wystąpienie wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 w gospodarstwie przyzagrodowym liczącym 41 sztuk drobiu ( kury i kaczki) w miejscowości Czuszów, gmina Pałecznica, powiat proszowicki, województwo małopolskie.

Czwarte ognisko: wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 wyznaczono w gospodarstwie przyzagrodowym (utrzymywano w nim w sumie 7 sztuk drobiu – kury) położonym w miejscowości Dąbrowa Tarnowska (gmina Dąbrowa Tarnowska, powiat dąbrowski, województwo małopolskie) na podstawie wyników badań, otrzymanych w dniu 29 grudnia 2016 r. z PIW-PIB w Puławach.

Piąte ognisko: w dniu 5 stycznia 2017 r. zostało potwierdzone wystąpienie wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 w gospodarstwie przyzagrodowym, w którym utrzymywano 286 sztuk drobiu różnego rodzaju gatunków – miejsowość Krzywaczka, powiat myślenicki, województwo małopolskie.

Szóste ognisko: wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 wyznaczono w gospodarstwie utrzymującym 52 sztuki drobiu (różne gatunki) położonym w Krakowie – na podstawie wyników badań, otrzymanych w dniu 11 stycznia 2017 r. z PIW-PIB w Puławach.

Przypadki HPAI u ptaków dzikich

dodatni wynik badania z dnia 23.01.2017r. padłego łabędzia niemego, którego zwłoki znaleziono na zamarzniętym zbiorniku wodnym Bagry Wielkie w Krakowie (powiat Kraków, województwo małopolskie).

W związku z wystąpieniem choroby zostały wydane stosowne akty prawa miejscowego:

Rozporządzenie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Miechowie Nr 1/2016 z dnia 22 grudnia 2016r. w sprawie określenia obszaru zapowietrzonego i zagrożonego wystąpieniem grypy ptaków (HPAI), sposobu ich oznakowania oraz zakazów i nakazów wydanych na tych obszarach; Rozporządzenie Wojewody Małopolskiego z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów: proszowickiego i miechowskiego – UCHYLONE Rozporządzeniem Wojewody Małopolskiego z dnia 23 stycznia 2017r. uchylająym rozporządzenie w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów: proszowickiego i miechowskiego.

Rozporządzenie Wojewody Małopolskiego z dnia 3 stycznia 2017 r. w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów: dąbrowskiego i tarnowskiego, Rozporządzenie Wojewody Małopolskiego z dnia 10 stycznia 2017r. w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów: myślenickiego, krakowskiego ziemskiego i wadowickiego, oraz Rozporządzenie Wojewody Małopolskiego z dnia 16 stycznia 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów: myślenickiego, krakowskiego ziemskiego i wadowickiego.

Jak dotychczas nie stwierdzono na świecie ani jednego przypadku zakażenia wirusem podtypu HPAI/H5N8

u człowieka, a w chwili obecnej uważa się, że choroba ta nie stanowi zagrożenia epidemiologicznego.

ZAŁĄCZNIKI:

Udostęnij
Skip to content